пʼятницю, 30 жовтня 2020 р.

До річниці пам’яті масових розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох.


    27 жовтня, згадують жертв масових розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох. Від часів трагедії минуло 83 роки.

         Сталін у 1937–1938 роках запустив «Великий терор» – масштабну кампанію масових репресій та фізичного знищення реальних і потенційних політичних опонентів, ліквідації політичної, мистецької та наукової національної еліти, руйнування будь-яких традиційних ціннісних орієнтацій та зв’язків. Із виходом 5 серпня 1937 року постанови Політбюро ЦК ВКП(б) «Про антирадянські елементи» розпочалася наймасовіша «чистка» суспільства від так званих «ворогів народу».

         Одним з таких моторошних місць, де пролилася кров цвіту української нації є урочище Сандармох в Карелії РФ.

         Серед тисячі в'язнів соловецьких таборів  було більше 100 представників української інтелігенції. Серед них - Лесь Курбас, Валер’ян Підмогильний, Микола Зеров, Микола Куліш. Ці люди були одними з найяскравіших постатей тодішнього українського мистецтва, яке зараз називають "Розстріляне відродження".

         Загалом до ув'язнених так званого Соловецького етапу зараховують 1116 людей.  І лише п'ять вироків НКВС не виконала, оскільки один в'язень помер, а чотирьох етапували в інші місця. 

         В урочищі Сандармох, у 2004 році було встановлено гранітний пам’ятник у вигляді козацького хреста, на якому вигравійовано напис: «Убієнним синам України».

         З творами та історією розстріляних митців можна дізнатись з книг, які є у фондах бібліотеки. Також про долю «Розстріляного Відродження» йдеться в новій книзі Софії Андрухович «Амадока».


 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Прихильники